Jak (być może) wiesz z moich relacji na Instagramie – czytam całkiem sporo, w mojej opinii, książek. Przeczytanymi, w trakcie, czy planowanymi do przeczytania książkami dzielę się właśnie tam, dlatego zachęcam Cię do obserwowania. Postanowiłam dzielić się z Tobą moimi lekcjami z przeczytanych książek. Dziś na tapecie “Zjedz tę żabę” autorstwa Briana Tracy’ego.
Brian Tracy to autor światowych bestsellerów takich, jak tytułowy “Zjedz tę żabę!”, “Psychologia sprzedaży”, czy “Nawyki warte miliony”. Tracy jest zaliczany do najlepszych mówców zawodowych na świecie, a jego prezentacje i seminaria dotyczące przywództwa, sprzedaży i strategii biznesowych odbywają się w wielu krajach świata.
1. Minuta planowania oszczędza 10 minut działania.
Trudno mi oszacować na ile to wyliczenie jest prawidłowe. Nie mniej jednak, ze swoich obserwacji wiem, że bez planu po prostu działam mniej efektywnie, wkrada się chaos. Czas jest zasobem nieodnawialnym, a zaplanowanie swych działań z wyprzedzeniem, przed jakimkolwiek przystąpieniem do działania, oszczędza czas i energię. Istnieje w psychologii pewien efekt odkryty przez Blumę Zeigarnik i od jej nazwiska nazwany Efektem Zeigarnik, który ma niebagatelne znaczenie w kontekście produktywności i dobrego zarządzania zasobami umysłowymi (więcej o Efekcie Zeigarnik możesz przeczytać w artykule “Ten efekt psychologiczny zmienił moje spojrzenie na produktywność“). Jego negatywny wpływ na Twoją produktywność pojawia się też wtedy, kiedy działasz bez planu.
2. Myśl z ołówkiem w ręku.
Będąc przy planowaniu to czymże ono jest, jeśli plan nie zostanie spisany? Wyobraź sobie, że za każdym razem, kiedy masz wykonać kolejny krok z planu musisz tak naprawdę w głowie odtworzyć cały proces! Co za marnotrawstwo zasobów! Do zaplanowania działań można skorzystać z różnych narzędzi – zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Wybierz to, z którego będziesz chętnie korzystać i które będzie Ci dobrze służyć. Jednym z najprostszych narzędzi do organizacji będzie po prostu planer. Możesz skorzystać z jednego z moich autorskich bezpłatnych planerów biurkowych do druku (dowiedz się więcej i pobierz planer dla siebie) oraz wesprzeć się kalendarzową serią, w której możesz zapoznać się z najlepszymi praktykami i metodami pracy z takim narzędziem.
3. Rób codziennie coś co przybliża cię do celu.
Słynne powiedzenie (całkiem zresztą słusznie) brzmi „Zwykle przeceniamy, ile jesteśmy w stanie osiągnąć w rok, ale nie doceniamy, jak wiele możemy osiągnąć w 10 lat”. Aby jednak faktycznie dojść do celu trzeba ciągle iść do przodu. Trudno jest przebiec w ciągu jednego dnia dystans zaplanowany na rok. Jednak pokonując codziennie jakiś dystans jesteś coraz bliżej celu.
4. Nie przeglądaj się żabie zbyt długo.
Tytułową “żabą” są te najtrudniejsze, najbardziej wymagające rzeczy do zrobienia. Chcąc ograniczać prokrastynację i skutecznie działać trzeba nauczyć się podejmować decyzję o wykonaniu tej czynności jak najwcześniej. Nie przyglądać się owej “żabie”, tylko przystąpić do działania. To trudna sztuka. Wiele osób lubi odkładać na potem, troszkę nad sobą ubolewać (“o jak mi się nie chce”). Im później w ciągu dnia będziesz wykonywać wymagające czynności, tym więcej wysiłku będzie Cię to kosztować, chociażby ze względu na zużywającą się zdolność decyzyjną. Czym jest zdolność decyzyjna i jak ją optymalnie wykorzystasz przeczytaj w artykule “Dlaczego Mark Zuckerberg każdego dnia nosi taki sam T-shirt?“.
5. Zjadaj żabę kawałek po kawałku.
Większe projekty, czy zadania rozbijaj na mniejsze. Pozwoli Ci to zobaczyć cały proces i zmniejszyć opór przed rozpoczęciem działania. W końcu łatwiej zjeść żabę kawałek po kawałku niż całą od razu.
6. Trzy “D” przybliżające do sukcesu.
Decyzja – że wyrobisz w sobie nawyk wykonywania zaplanowanych zadań.
Dyscyplina – w ciągłym podążaniu za tą regułą.
Determinacja – do powtarzania czynności tak długo, aż stanie się częścią Ciebie.
Ma sens! Przecież nie zawsze Ci się chce, prawda? Być może nawet częściej Ci się nie chce! Dobra wiadomość jest taka, że samodyscyplinę każdy człowiek w sobie kształtuje. A kształtujesz ją najbardziej wtedy, kiedy robisz coś mimo, iż Ci się cholernie nie chce!
7. Zostaw w spokoju swoje gadżety…
…jako nawołanie do pracy w skupieniu, do kształtowania w sobie nawyku niekorzystania od rana z telefonu, zrezygnowania z przeglądania e-maili. Parę wskazówek na temat tego, jak ograniczyć rozpraszanie się znajdziesz w moim artykule na temat pracy zdalnej – wspomniane wskazówki w większości zastosujesz nie tylko podczas pracy z domu, dlatego zajrzyj tam koniecznie.
Apel o pracę nad unikaniem rozpraszania jest bardzo ważny. To, jak obecnie wygląda świat cyfrowy, sprawia że mózg utrzymuje ciągle mózgowi szybką gratyfikację. Scrollujemy strony, przełączamy się między aplikacjami, wyskakują nam na telefonie powiadomienia – skupić się dłużej na jednej rzeczy może być coraz trudniej. Warto mieć tego świadomość i zapobiegać utracie umiejętności pracy w skupieniu przez dłuższy czas.
8. Nigdy nie będzie wystarczająco czasu by zrobić wszystko, co jest do zrobienia.
Tracy pisze, że przeciętny pracownik wyrabia 110 – 130 % normy, a zadań nie ubywa. Na ile jest to prawdą – nie wiem. Jeśli spojrzymy jednak na to, ile możliwości nas otacza, to stwierdzimy, że w tym punkcie jest (przynajmniej) ziarno prawdy.
Pełnimy wiele ról w życiu, każda z nich wymaga różnych czynności do zrobienia.
Być może są książki, które “czekają” aż zostaną przez Ciebie przeczytane.
Być może masz listę filmów do obejrzenia.
Jeśli prowadzisz swoją działalność to prawdopodobnie bliska jest Ci myśl, że choćbyś pracował 24 h na dobę to i tak zawsze będzie coś jeszcze do zrobienia.
Co można z tym zrobić? Pogodzić się z tym. Życie polega na wykonywaniu wyborów. Można postawić sobie pytanie: “czy to, co wybieram do wykonania jest naprawdę najważniejsze?”.
9. Rozwijaj w sobie optymizm.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Martina Seligmanana Uniwersytecie Pensylwania wysnuto wniosek, że cechą wspólną ludzi odnoszących sukcesy zawodowe i wiodących szczęśliwe życie osobiste jest optymizm.
Optymiści
- szukają dobrych stron w każdej sytuacji,
- z trudności wyciągają naukę,
- poszukują rozwiązania każdego problemu,
- myślą i mówią o swoich zamierzeniach.
10. Najważniejszą decyzją każdego dnia jest wybór pomiędzy tym, co zrobię za chwilę, a tym, co zrobię potem.
Niemalże kwintesencja produktywności – sztuka wyboru. Więcej przeczytaj o tym w artykule “Jak wydłużyć sobie dobę? Czym (nie) jest produktywność?“.
Jeśli znasz tę książkę – podziel się swoimi lekcjami z niej w komentarzu lub po prostu napisz co Ci się w niej podobało. 🙂
__________
Zdjęcie: własne.
__________